Programme


May 19, Thursday

  • Arrivals and hotel check-in
  • 19:00 - Self-organized dinner

May 20, Friday

09:15-09:30Welcome
09:30-10:00Samuel Croset (EBI)Introduction to the Semantic Web technologies in the context of Life Science.
10:00-10:30Susanne Balzer (Bergen)Filtering duplicate reads from 454 pyrosequencing data.
10:30-11:00Tobias Jakobi (Bielefeld)CoDE:RED - Computational Data Exploration: Micro Assembly Assisted Regulatory Element Detection.
11:00-11:30Coffee break
11:30-12:00Birte Kehr (Berlin)Hierarchical segment-based alignment of multiple genomic sequences.
12:00-12:30Pina Krell (Bielefeld)Segment-based reference alignment to profile the (human) alpha-beta T cell receptor repertoire.
12:30-13:00Elena Nikolaeva (Tartu)Visualization of ChiP data for Embryonic Stem Cell Database.
13:00-14:30Lunch (cafe Vilde)
14:30-15:30Invited talk: Andres Metspalu. The Estonian Biobank.
15:30-16:00Michael Love (Berlin)Copy number variant detection in exon sequencing data.
16:00-16:30Jean-Baptiste Pettit (EBI)Calling CNVs using exome sequencing data: data analysis and mixture model fitting.
16:30-17:00Coffee break
17:00-17:30Christina Ander (Bielefeld)Software Methods for Comparative Analysis of Metatranscriptomes.
17:30-18:00Martha Zakrzewski (Bielefeld)Profiling of the metabolically active community from a biogas plant by means of high-throughput metatranscriptome sequencing.
19:00-21:00Dinner and discussion (Atlantis restaurant)

May 21, Saturday

09:15-09:30Invited talk: Yuri Orlov. Bioinformatics education in Asia.
09:30-10:00Elina Roto (Helsinki)Approximate Bayesian computation and its applications in epidemiology: A review.
10:00-10:30Laura Langohr (Helsinki)Subgroup Discovery from Interesting Subgroups.
10:30-11:00Alena Myšičková (Berlin)Detection of interacting transcription factors in human tissues using DNA binding affinity.
11:00-11:30 Coffee break
11:30-12:00Daniel Doerr (Bielefeld)Trading additivity for higher accuracy in distance-based phylogenetic reconstructions.
12:00-12:30Kaur Alasoo (Helsinki)Combining Support Vector Machines to Predict Novel Angiogenesis Genes.
12:30-13:00Eyla Willing (Bielefeld)Genome Rearrangement by Variants of DCJ.
13:00-14:30 Lunch (cafe Suudlevad tudengid)
14:30-15:30Invited talk: Jaak Vilo.
15:30-16:00Kenan Hadziavdic (Bergen)Using quantitative Systems biology models to run virtual Phospho-Flow Cytometry experiments and derive predictions on the intracellular signaling mechanisms.
16:00-16:30Kari Nousiainen (Helsinki)Computational modeling of T cell signaling.
16:30-17:00 Coffee break
17:00-17:30Mar Gonzalez-Porta (EBI)Estimation of Alternative Splicing Variability in Human Populations.
17:30-18:00Tauno Metsalu (Tartu)Statistical methods for estimating microRNA expression from targets' expression data.
18:00-18:30Sten Ilmjärv (Tartu)A non-parametric probe-level estimate of differential gene expression on Affymetrix Exon and Gene arrays.
19:00-20:30 Dinner and discussion (cafe Püssirohu kelder)
20:30-21:30 Ark cruise along Emajõgi river
22:00-..... Sauna and discussion

May 22, Sunday

edit